Personalităţi

Personalități care au participat activ la manifestări culturale, științifice organizate de Universitatea Apollonia din Iași

  1. Răzvan Theodorescu (Academia Română, București)
  2. Acad Solomon Marcus (Academia Română, București)
  3. Teodor Dima (Academia Română, Filiala Iasi, Institutul de Cercetări Economice şi Sociale „Gheorghe Zane”
  4. Laurenţiu Mircea Popescu (Academia Română, București)
  5. Emilian Dobrescu (Academia Română, București)
  6. Bogdan Simionescu (Academia Română Acad. Bogdan Simionescu)
  7. Ion Dediu (Academia de Ştiinţe a Moldovei, Republica Moldova)
  8. Mihai Cimpoi (Academia de Ştiinţe a Moldovei, Academia Română)
  9. Nicolae Dabija (Academia de Ştiinţe a Moldovei, Republica Moldova)
  10. Constantin Gh. Marinescu (Universitatea Apollonia din Iași)
  11. univ. dr. Ion Toderaşcu („Universitatea Al. I. Cuza”, Iași)
  12. univ. dr. Vasile Cândea (Președintele Academiei Oamenilor de Știință din România)
  13. univ. dr. Gheorghe Rudic (Center of Modern Pedagogy “Education without borders”, Montreal, Canada
  14. univ. dr. Victor Craciun (Liga Culturală Română, Bucureşti)
  15. univ. dr. Mihaela Păuna (Universitatea de Medicină şi Farmacie „Carol Davila”, Bucureşti
  16. univ. dr. Horia Dumitriu (Universitatea de Medicină şi Farmacie „Carol Davila”, Bucureşti
  17. univ. dr. Teodor Trăistaru (Universitatea de Medicină şi Farmacie „Carol Davila”, Bucureşti
  18. univ. dr. Rodica Luca (Universitatea de Medicină şi Farmacie „Carol Davila”, Bucureşti
  19. univ. dr. Andrei Iliescu (Universitatea de Medicină şi Farmacie „Carol Davila”, Bucureşti
  20. univ. dr. Alexandru Petre (Universitatea de Medicină şi Farmacie „Carol Davila”, Bucureşti
  21. univ. dr. Dana Baran (Universitatea de Medicină şi Farmacie „Gr. T.Popa” din Iaşi)
  22. univ. dr. Rodica Ghiuru (Universitatea de Medicină şi Farmacie „Gr. T.Popa” din Iaşi)
  23. univ. dr. Sorin Popșor (Universitatea de Medicină și Farmacie din Târgu Mureș)
  24. univ. dr. Melinda Szekely (Universitatea de Medicină și Farmacie din Târgu Mureș)
  25. dr. Sorana Baciu (Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu”, Cluj)
  26. Dr. Ligia Vaida (Universitatea din Oradea)
  27. Dr. Adriana Pirte (Universitatea din Oradea)
  28. dr. Mariana Constantiniuc (Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu”, Cluj)
  29. Dr. Adina Dumitrache (Universitatea de Medicină și Farmacie Carol Davila, București)
  30. Dr. Anca Răducanu (Universitatea de Medicină și Farmacie Carol Davila, București)
  31. univ. dr. ing. Anghel Stanciu (Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași)
  32. univ. dr. Nicolae Bacalbașa (Universitatea „Danubius”, Galaţi)
  33. Adrian Alui Gheorghe (Director, Biblioteca Judeţeană Neamţ)
  34. Cassian Maria Spiridon (Redactor șef, „Convorbiri literare”)
  35. univ. dr. Daniel Condurache
  36. Lucian Vasiliu (Redactor şef, „Dacia literară”)
  37. Dan Doboş (Director Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi”, Iaşi)
  38. univ. dr. Alexa Visarion (Regizor de teatru şi film)
  39. Cristian Tudor Popescu (Senior editor, ziarul „Gândul”)
  40. Varujan Vosganian (Prim-vicepreşedinte al Uniunii Scriitorilor din România)
  41. Toni Hriţac (Redactor şef, Ziarul de Iaşi)
  42. univ. dr. Andi Lăzescu
  43. univ. dr. Alexandru Mironov
  44. Robert Turcescu (Publicist)
  45. Ion Cristoiu (Publicist)
  46. univ. dr. Liviu Antonesei (Director editorial, Editura „Adenium”)
  47. univ. dr. Simona Modreanu (Director, „Editura Junimea”)
  48. Carmen Olaru (Director, TVR Iaşi)
  49. Doru Dinu Glăvan (Preşedintele Uniunii Ziariştilor Profesionişti din România)
  50. Valeriu Săhărneanu (Preşedintele Uniunii Ziariştilor din Republica Moldova)
  51. Mircea Dinescu (Scriitor și publicist)
  52. Eugen Simion (Director general, Institutul de Istorie și Teorie Literară „G. Călinescu” din București)
  53. Alexandru Brezoescu (Preşedintele Colegiului Medicilor Dentişti din România)
  54. Constantin Rădăuceanu (Președintele Colegiului Medicilor Dentiști, Iași)
  55. univ. dr. Elena Prus (Institutul de Cercetări Filologice şi Interculturale, Universitatea Liberă Internaţională din Moldova, Chişinău )
  56. univ. dr. Gabriel Ionescu (Republica Africa de Sud )
  57. univ. dr. Mina-Maria Rusu (Inspector general, Ministerul Educaţiei Naţionale)
  58. univ. dr. Beate Brand Saberi (The Department of Anatomy and Molecular Embrology at Ruhr University, Bochum, Germany)
  59. Maria Balasoiu (Joint Institute for Nuclear Research Frank Laboratory of Neutron Physics (JINR FLNP), Dubna, Russia)
  60. dr. Luciano Poli (Università di Pisa, Italia)
  61. dr. George Foca Rodi (New York, United States of America)
  62. dr. Vihren Bouzov (Veliko Tarnovo University, Bulgaria)
  63. dr. John Netting (European Business Assembly)
  64. dr. Vito Cassela (Italy)
  65. Arvintin Golz (Israel)
  66. John Symons (The University of Kansas, SUA)